google analytics

About Me | Hakkımda

Hello there! I am Halil Emre.

Welcome to my personal website.

I have been working as a research assistant at Muğla Sıtkı Koçman University for 6 years and studying as a Ph.D. student in counseling psychology. My main research interests are cognitive-behavioral psychotherapy and open science practices. Some of my affiliations are Cognitive and Behavioral Psychotherapies Association, European Association of Personality PsychologyPsychological Sciences Accelerator, Data Visualisation Society, Research Data Alliance, and Creative Commons Turkey.

Apart from academic life, I am passionate about traveling and blogging about things I love. If you want to know more about me, please explore the website and contact me! Thank you for visiting!


Merhaba! Ben Halil Emre. 

Yaklaşık 6 yıldır Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olarak çalışıyorum. Aynı zamanda aynı bölümde doktora öğrencisiyim. Temel ilgi alanlarım; Bilişsel Davranışçı TerapiAçık Bilim Uygulamalarıdır.Bilişsel ve Davranışçı Psikoterapiler Derneği ve Psikolojik Bilimler Hızlandırıcısı Meslek Ağı (PSA), Araştırma Verisi Birliği gibi oluşumlara üyeyim. Bununla birlikte Gençlik ve Gönüllülük Çalışmaları ile Proje Yönetimi konularında da eğitim alıyor ve çalışmalar yürütüyorum. 

Birçok insan için kendini tanımlamak zordur ve bu sanırım benim için de geçerli. Üniversite yıllarımdan bu yana bu blogda ilgimi çeken çeşitli konularda yazılar yazıyor ve zaman zaman da çeviriler paylaşıyorum. Hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız lütfen yukarıdaki bağlantıları tıklayın ve düşüncelerinizi ve duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Ziyaretiniz için teşekkürler!